Strażak

Czy podczas ewakuacji trzeba zamykać okna

Czy podczas ewakuacji trzeba zamykać okna?

Podczas ewakuacji z budynku, zamykanie okien może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Choć może się wydawać, że otwarte okna mogą ułatwić ucieczkę, to jednak mogą one również przyczynić się do rozprzestrzeniania się ognia oraz dymu. Zamykanie okien zapobiega wnikaniu niebezpiecznych substancji do pomieszczeń, utrudniając tym samym ich osiągnięcie przez ewakuujących. Dlatego ważne jest, aby podczas ewakuacji pamiętać o zamknięciu okien, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czego nie wolno robić podczas ewakuacji?

Podczas ewakuacji nie wolno wracać do budynku, omijać oznaczeń, panikować, blokować drogi ewakuacyjne, używać windy, przekraczać ograniczeń prędkości i poruszać się w przeciwnym kierunku niż wskazują strażacy.

Co nie jest zabronione w czasie ewakuacji?

Podczas ewakuacji nie jest zabronione korzystanie z własnego środka transportu, jeśli jest to bezpieczne i nie utrudnia pracy służb ratowniczych.

Jaka jest kolejność ewakuacji?

Kolejność ewakuacji zależy od sytuacji. Najpierw należy zabezpieczyć osoby niepełnosprawne i starsze. Następnie ewakuuje się dzieci i pozostałe osoby. Na końcu opuszczają miejsce ewakuacji pracownicy. Działaj zgodnie z instrukcjami danymi przez służby.

Jakie wytyczne przy ewakuacji budynku?

Podczas ewakuacji budynku ważne jest zachowanie spokoju i szybkie opuszczenie pomieszczeń. Kieruj się oznakowanymi trasami ewakuacyjnymi, unikaj wind i użyj schodów. Nie zapomnij zamykać drzwi i nie wracaj do zagrożonej strefy.

Możesz również polubić…