logo
Jubileusz Orkiestry Dętej OSP Mogilno
Wpisany przez dh Agata Bugara   
środa, 11 września 2019 09:37

Jubileusz 10-lecia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilnie świętowali w niedzielę 8 września, jej członkowie. Obchody rozpoczął ceremonialny przemarsz z budynku remizy do parafialnego kościoła. O godzinie 14:00 odbyła się uroczysta Msza Święta sprawowana w intencji członków orkiestry, strażaków oraz ich rodzin. Po zakończonej Mszy obchody odbywały się na placu przy Centrum Kultury w Mogilnie. Podczas uroczystego apelu zostały wręczone następujące odznaczenia:

Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Grzegorz Gajdosz (srebrny), Daniel Olchawski (brązowy), Piotr Pęksa, Stanisław Przychocki, Adam Zwolenik, Janusz Zwolenik.

Honorową Odznakę Zasłużony Dla Pożarnictwa Ziemi Sądeckiej: Jan Jeliński, Józef Ogorzałek, Józef Rola.

Oznaka "Za Wysługę Lat":
XXX lat: Cezary Skowron
XXV lat: Grzegorz Gajdosz, Rafał Gajdosz
XX lat: Marcin Gajdosz, Daniel Olchawski, Grzegorz Olchawski
X lat: Andrzej Bogdał, Krystian Górka, Szymon Kantor, Piotr Pęksa, Agnieszka Sierotowicz, Jolanta Wielgus, Adam Zwolenik, Janusz Zwolenik, Marek Zwolenik.
V lat: Agata Bugara, Maciej Filip, Magdalena Kantor, Marcin Konicki, Natalia Pach, Urszula Pęksa, Adam Wielgus.


Krótka historia:
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilnie powstała w 2009 roku z inicjatywy ówczesnego zarządu OSP Mogilno oraz wójta Gminy Korzenna – Leszka Skowrona.
Dzięki łaskawości śp. Ks. prałata Leszka Kozioła, który był wielkim pasjonatem muzyki i zwolennikiem utworzenia takiej orkiestry, oraz obecnego proboszcza naszej parafii ks. Emila Myszkowskiego na początku istnienia próby odbywały się w starym kościele w Mogilnie, później zostały one przeniesione do salki parafialnej. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został dh Andrzej Bogdał, od początku tego roku funkcję pełni dh Adam Zwolenik.
W skład naszej orkiestry wchodzą zarówno ludzie młodzi – uczniowie szkół podstawowych i średnich, jaki i dorośli: studenci i osoby pracujące. Aktualnie Orkiestra liczy 20 osób, ale grupa jest otwarta na nowych członków. Skład orkiestry z biegiem lat się zmieniał. Nadal grają w niej osoby, które są tutaj od początku, ale cieszymy się również z faktu, że dołączają do nas wciąż nowi członkowie.
Nasza orkiestra od samego początku istnienia, corocznie uświetnia swoimi występami uroczystości kościelne, państwowe i gminne, a także imprezy plenerowe i okolicznościowe poza Gminą Korzenna.
Wciągu ostatnich 10 lat udało nam się wiele osiągnąć. Największym naszym sukcesem jest I miejsce na Przeglądzie Orkiestr Strażackich na szczeblu powiatowym w 2015 roku. Kolejnym dużym osiągnięciem jest II miejsce na Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wysowej oraz wyróżnienie podczas 39 Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w 2016 roku, czyli prestiżowej i największej imprezy skupiającej różnorakie orkiestry dęte z terenu Małopolski. Ponadto otrzymaliśmy również wyróżnienie na przeglądzie Orkiestr Strażackich z powiatu Nowosądeckiego w 2017 oraz w 2019 roku.
Orkiestrę naszą wyróżniają Mażoretki które towarzyszą nam od 2015 r przy niemal wszystkich uroczystościach plenerowych.
Aby się nadal rozwijać mamy próby co tydzień w środy o 19:30. Aktualnie kilka nowych osób otrzymało instrumenty i przechodzi szkolenia aby dołączyć do orkiestry i razem z nami w przyszłości uświetniać różne uroczystości.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby z nami rozwijać swoje zamiłowanie do muzyki. Mamy nadzieję, że przez kolejne lata dane nam będzie doskonalenie naszego warsztatu muzycznego i nadal będziemy mogli dla Was grać podczas rozmaitych wydarzeń a także wspólnie będziemy przeżywać kolejne jubileusze.

Galeria (fot. OSP Mogilno)

 

INFORMACJEPOZNAJ NAS


WSPIERAJĄ NAS